Yıldız Teknik’in Ödüllü Öğrencileri Çalışmalarını Sergiledi

Yıldız Teknik’in Ödüllü Öğrencileri Çalışmalarını Sergiledi
REKLAM ALANI
05.10.2022
16
A+
A-

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), 11 takımının katıldığı “TEKNOFEST KARADENİZ”de 16 ödül alan öğrencileri için etkinlik düzenledi. Ödüllü öğrenciler etkinlik kapsamında performanslarını sergilediler.

YTÜ 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Oryantasyon Günleri kapsamında Davutpaşa Yerleşkesi’nde yapılan “TEKNOFEST KARADENİZ’in Yıldızları” etkinliğinde, yarışmaya katılan öğrenciler çalışmalarını sergiledi.

Törende konuşan YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, üniversitenin 160 bin mezununun Türkiye’nin kalkınmasına ciddi katkılar sunduğunu belirterek, Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’de elde edilen başarıdan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

YTÜ’nün, kurulduğu andan itibaren TEKNOFEST’e en fazla katılımcı gönderen ve en çok ödül alan üniversite olduğunu, gösterdikleri başarıdan dolayı öğrencileriyle gurur duyduğunu ifade eden Yılmaz, öğrencilere teşekkür etti.

Yılmaz, YTÜ’nün diğer üniversitelerden biraz farklı ve önde olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Nedir bizim özelliğimiz? Biz daha fazla üretken, daha fazla cesur, daha fazla karar veren, sorumluluk alan, daha fazla liderlik özellikleri olan bir öğrenci kitlesine sahibiz. Bu özelliğiniz öğrencilik yıllarındayken kendi girişimlerinizi, şirketlerinizi, inovatif modellerinizi yapmanızı sağlıyor. Kendi patentinizi alıyorsunuz. Öğrenciyken Ar-Ge projelerinde yer alıyorsunuz. Ar-Ge projelerinde lisans seviyesinde yer alan çok az öğrenci var. Sadece derslere girerek üniversiteli olunmaz. Mutlaka kulüp etkinliklerinde, topluluklarda, takım içerisinde yer almanız, o takımın içerisinde o ruhu, o havayı koklamanız, yaşamanız gerekiyor. Onun için sizler çok değerlisiniz. Onun için sizler çok başarılısınız. İyi ki varsınız.”

Öğrencilerle hatıra fotoğrafı da çektiren Yılmaz, TEKNOFEST KARADENİZ’de ödüllendirilen ürünleri tek tek inceledi.

TEKNOFEST’te, çalışmalarıyla birincilik ödülü alan öğrenci Muammer Esat, YTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü ikinci sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, elektrikli araç ve robotlar kategorilerinde dereceye girdiklerini anlattı.

Elektrikli araçlarının tüm mekanik ve parçalarını yerli üretim yaparak birincilik elde ettiklerini dile getiren Esat, “Türkiye’de elde ettiğimiz başarıları uluslararası alanda da devam ettirerek ülkemizi, ekibimizi ve üniversitemizi uluslararası alanda temsil etmek istiyoruz. Aracımız Nova, yüzde yüz elektrikle çalışıyor. Aynı zamanda atölyemizde hidrojen ve elektrikle çalışan hibrit bir sistem dediğimiz bir araç da var.” diye konuştu.

Araca baktığında “emek ve başarı” gördüğünü söyleyen Esat, “Bir senede sıfırdan bir araç ürettik. Atölyede sabahladık, bazen bayramlarda ailelerimizin yanına gidemedik. Tatillerde, hafta sonlarında buradaydık. Bayağı zorlu bir süreç geçti. 65 kişilik bir ekibimiz var.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.