Medipol, THE 2023’te Başarısını Korudu

Medipol, THE 2023’te Başarısını Korudu
REKLAM ALANI
25.10.2022
1
A+
A-

İstanbul Medipol Üniversitesi, Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan ‘Dünya Üniversiteler Sıralaması 2023’te 1201-1500 bandında yer alarak geçen yıllardaki başarısını yineledi.

Dünyanın en prestijli akademik derecelendirme kuruluşlarından biri olan THE, dünya çapında belirli bir standardı yakalayan toplam 2 bin 500’den fazla üniversitenin verileriyle ortaya konulan “Dünya Üniversite Sıralaması 2023” (World University Rankings 2023) verilerini paylaştı.

İstanbul Medipol Üniversitesi​​​​​​​, Londra merkezli derecelendirme kuruluşunun açıkladığı listeye göre, genel sıralamada 1201-1500 bandındaki yerini korudu. Bu yıl değerlendirilen üniversite sayısındaki artışa rağmen istikrarını sürdüren Medipol, “Eğitim, araştırma, atıf, uluslararası görünüm ve bilgi transferi” kategorilerinde de 1201-1500 bandında yer aldı.

Üniversite 2023 sıralamasında öğretimde 14.1, araştırma 9.5, alıntılarda 28.2, endüstri gelirinde 38.0, uluslararası görünümde 34.8’lik bir puan elde etti.

2004 yılından bu yana öğrenciler, aileler, akademisyenler, üniversite yöneticileri, hükümetler ve sanayi kuruluşları için üniversiteler hakkında güvenilir performans verileri sağlayan THE, üniversitelerin dünya çapındaki performansını değerlendirmek ve takipçilerine yükseköğretim kurumlarının misyon ve başarılarını anlatmak için üniversiteleri çeşitli kriterlere göre sıralıyor.

THE indeksinde üniversitelerin kapsamlı ve dengeli karşılaştırmalarını sağlamak için ilgili kriterlere yönelik özenle belirlenmiş 13 performans göstergesi kullanılırken sıralama sürecinde genel listeye Sanat ve Beşerî Bilimler, Bilgisayar Bilimi, Klinik ve Sağlık, Mühendislik, Sosyal Bilimler, Yaşam Bilimleri, Fiziksel Bilimler, İşletme ve İktisat, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Psikoloji gibi 11 konuya özel sıralama eşlik ediyor.

Times Higher Education sıralama sonuçları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üniversite İzleme ve Değerlendirme Göstergeleri arasında da yer alıyor. Ayrıca sıralama sonuçları, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından tanımlanan üniversitelerin anahtar göstergelerinden birisi olarak kabul ediliyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.