Akdeniz Üniversitesinin İlk Dersi Çavuşoğlu’ndan

Akdeniz Üniversitesinin İlk Dersi Çavuşoğlu’ndan
Yayınlama: 31.10.2022
7
A+
A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa kıtasının da bir parçası olduğunu belirterek, “Avrupa’nın kıta olarak zayıflaması bizim lehimize değil, ekonomik çıkarlarımıza da ters. Avrupa’nın istikrarı hepimiz için önemli.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katılan Çavuşoğlu’na fahri doktora unvanı verildi. Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan tarafından diploması takdim edilen ve cübbesini giyen Çavuşoğlu, hem gururlandığını hem de duygulandığını söyledi.

Törende “Belirsizlikler Çağında Çok Yönlü, Vizyoner Diplomasi: Türkiye Örneği” konusunda konuşma yaparak, ilk dersi veren Çavuşoğlu, yurt dışında ve yurt içinde üniversitelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek, dış politika teori ve pratiklerini paylaştığını belirtti.

Küresel sistemin tarihte örneği olmayan sınamalarla karşı karşıya olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, küresel salgının uluslararası sistemin zaaflarını ortaya çıkardığını, hem arz hem talep hem de tedarik zincirleri kaynaklı örneği görülmemiş bir ekonomik krize yol açtığını kaydetti.

Çavuşoğlu, büyük güç rekabetinin şiddetlendiğini anlatarak, ABD ile Çin arasında mevcut ekonomik bağlantıların kopmaya başladığını vurguladı.

BÖLGESEL SORUNLAR YÜKSELİŞTE

Batı-Rusya rekabetinin son 30 yılın zirvesine çıktığını, Rusya ile Ukrayna savaşının ciddi bir kırılma hattı oluşturduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Artık taktik nükleer silahlar veya ‘kirli bomba’ dediğimiz kitle imha silahlarının kullanılacağı söylemleri hakim. Küresel bir kriz sarmalından söz etmek mümkün. Birbirini besleyen birçok kriz mevcut. Ekonomik kriz, küresel enflasyon, çevre sorunları, terörizm, İslamofobi, düzensiz göç gibi küresel sorunlar, iç savaşlar, darbeler, yabancı düşmanlığı gibi bölgesel sorunlar yükselişte.” diye konuştu.

Fotoğraf bilgisi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katılarak konuşma yaptı.

Çavuşoğlu, teknolojinin dönüştürücü gücünün hayatın her alanında hissedildiğine dikkati çekerek, yapay zeka, süper bilgisayarlar, siber uzayın birer potansiyel çatışma sahası olarak öne çıktığını ifade etti.

Çavuşoğlu, 3. Antalya Diplomasi Forumu’nun da gelecek yıl 28-30 Nisan’da yapılacağını bildirdi.

Dijital diplomasiye de ağırlık verdiklerini anlatan Çavuşoğlu, sosyal medyada dünyadaki en aktif dışişleri bakanlıkları arasında yer aldıklarını kaydetti.

Türkiye’nin dünyada arabuluculuk konusunda da öncü konumda olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı Arabuluculuk Dostlar Gruplarında aynı anda eş başkanlığı yürüten tek ülke olduğunu hatırlattı.

AVRUPA’YA ÖNEM VERMEMİZ KAÇINILMAZ

Avrupa’nın merkezinde bugün konvansiyonel savaş olduğunu anlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla ihtiyaç duyduğu anda parçası olduğumuz Avrupa’ya önem vermemiz kaçınılmaz. Bunu sadece Türkiye’nin AB’ye üye olması anlamına getirmeyelim. Avrupa sadece AB’den ibaret değildir. Büyük Avrupa’dan bahsediyoruz. Avrupa Konseyi, AGİT var. Avrupa kıtasının bir parçasıysak bu kıtanın taşıdığı krizleri aşması için bölgesel bir güç, küresel bir aktör olarak katkı sağlamak zorundayız. Yani Avrupa’nın zayıflamasından medet ummayalım. Bazen yorumları görüyorum, ‘Oh olsun ekonomileri zayıflıyor, enerji sıkıntıları çekiyorlar’ diye. Avrupa’yı eleştireceğimiz birçok konu var. Avrupa’da vizyonsuzluk, çifte standart var, iki yüzlülük, öngörüsüzlük var, daha çok sayabiliriz. Ama Avrupa’nın kıta olarak zayıflaması bizim lehimize değil, ekonomik çıkarlarımıza da ters. Avrupa’nın istikrarı hepimizi için önemli.”

Çavuşoğlu, Güney Kafkasya’da Azerbaycan’a verilen destek ile 30 yıldır devam eden haksız işgalin sonlandırıldığını, doğu-batı arasında kritik bir omurga oluşturan Türk dünyasının, “orta koridorun” önem kazanmasıyla daha da ön plana çıktığını kaydetti.

Bunları hem güçlü hem de güven duyulan bir aktör olarak gerçekleştirdiklerinin altını çizen Çavuşoğlu, diplomaside gücü gençlerden ve milletten aldıklarını sözlerine ekledi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan da 24 fakülte, 7 enstitü, bir yüksekokul, bir konservatuvar, 12 meslek yüksekokulu, 51 araştırma uygulama merkezi ile büyük bir aile olduklarını belirtti.

Bölgesel bir vizyonla kurulan, başarılarıyla adını dünyanın dört bir tarafına ulaştırmış üniversite olduklarını dile getiren Özkan, Akdeniz Üniversitesinin evrensel standartlarda eğitimi, çığır açmış bilimsel çalışmaları, topluma hizmeti, öncü uygulamaları ile 40’ıncı yılında bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.