Altınbaş Üniversitesi’nden Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel 100 Etkinlik

Altınbaş Üniversitesi’nden Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel 100 Etkinlik
REKLAM ALANI
08.11.2022
95
A+
A-

Altınbaş Üniversitesi tarafından “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” projesi kapsamında 100 etkinlik düzenlenecek.

Altınbaş Üniversitesi’nde 2022-2023 akademik yılında “İlelebet Cumhuriyet” sloganıyla gerçekleştirilecek “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” etkinlerinin tanıtım toplantısı, Mahmutbey Yerleşkesi’ndeki Mehmet Altınbaş Salonu’nda yapıldı.

Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş, Cumhuriyetin, Türk milletine değerli bir sistem ve düzen armağan ettiğini belirterek, üniversite olarak 100. yılın değerine atfen böyle bir etkinlik düzenlemeyi uygun bulduklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Çağrı Erhan da Cumhuriyetin ilanının 100. yıl dönümü olan 2023 yılının aynı zamanda üniversitelerinin 15. kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Türk ulusu için son derece önemli olan 100. yılın Türkiye Cumhuriyeti için yeni bir yüzyılın başlangıcı olacağını ifade eden Erhan, bu sebeple Cumhuriyet’in 100. yılına 100 etkinlik armağan etme kararı aldıklarını açıkladı.

Bu projenin bütçesinin 10 milyon lira olduğunu aktaran Erhan, proje kapsamında ulusal ve uluslararası sempozyumlar düzenleyeceklerini, bilimsel çalışmaların yer aldığı 100 kitap yayımlayacaklarını, belgesel, konser gibi birçok etkinlik yapacaklarını duyurdu.

Rektör Erhan, 3 kampüs ve 9 fakültede toplam 13 bin 500 öğrenciye eğitim verdiklerini dile getirerek, bu öğrencilerden 6 bin 500’ünün 101 farklı ülkeden uluslararası öğrenci olduğunu kaydetti.

BİR MİLYON ULUSLARARASI ÖĞRENCİ HEDEFİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası öğrenci kaynağına verdiği öneme atıfta bulunan Erhan, “Dünyada 7 milyon uluslararası öğrenci var. Bu 7 milyonun 260 bini Türkiye’de. 2030’da uluslararası öğrenci sayısının 10 milyon olması bekleniyor ve biz bunun 1 milyonunu Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Bu, Türkiye’deki üniversitelerin uluslararasılaşmayı merkeze oturtması ile olacak.” diye konuştu.

Uluslararası öğrencilerin Türkiye’ye gelişi kadar mezuniyet sonrası Türkiye’nin gönül elçileri olmalarının da büyük önem taşıdığını ifade eden Erhan, bu öğrencileri “4 yıl misafir, ömür boyu dost” olarak gördüklerini söyledi.

Erhan, “Uluslararası öğrenciler burada okuyacaklar ama diplomalarını alıp iş yerlerine astıktan sonra Türkiye’nin ömür boyu dostu olacaklar.” diyerek sözlerini tamamladı. ​​​​​​​

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.