Biyoteknolojik yöntemlerle ilaç ve aşı üretimi

<strong>Biyoteknolojik yöntemlerle ilaç ve aşı üretimi</strong>
Yayınlama: 10.11.2022
36
A+
A-

Ankara Üniversitesince yürütülen “Stratejik Öneme Sahip Molekülden İlaca Kadar Yenilikçi Biyoteknolojik Yöntemlerle Üretim” projesi kapsamında ilaç ve aşı üretim çalışmaları yapılacak.

Tanıtım toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye, İtalya, Portekiz ve Hollanda’dan birçok kurumla birlikte projeyi yürüttüklerini söyledi.

Projenin iki yıl devam edeceğini bildiren Ünüvar, “Ankara Üniversitesi olarak yürüttüğümüz bu proje ile sadece Türkiye değil, insanlık ilaç ve aşı geliştirme noktasında yepyeni deneyimler kazanacak.” ifadesini kullandı.

YENİ SALGINLARA KARŞI ÖNLEM

Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demet Cansaran Duman ise Kovid-19 salgını sonrası hem Türkiye’de hem de dünyada aşı ve ilaç üretiminin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti.

Yeni salgınlar ve olası sağlık problemlerine karşı önlem almak amacıyla projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Duman, “Bu proje kapsamında modern ilaç üretim süreçleri olan biyolojik, biyoteknolojik, nanoteknolojik uygulamaları o alanda çalışacak uygulayıcılara, hem eğitimle hem Ar-Ge çalışmalarını deneysel olarak göstererek hem de molekülden ilaca gidecek yolda klinik çalışmalar, patent süreçleri ve ilaç başvuru dosyalarının

hazırlanmasına kadar ilaç üretiminin tüm sürecini göstermeye çalışacağız.” bilgisini verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.