Gazi Üniversitesinde Beyinde Ameliyatsız Gen Tedavisi Yapılabilecek

Gazi Üniversitesinde Beyinde Ameliyatsız Gen Tedavisi Yapılabilecek
Yayınlama: 26.11.2022
15
A+
A-

Gazi Üniversitesi, GM1 Gangliosidozis hastalığına yönelik araştırma kapsamında, beyin içerisine ameliyatsız gen tedavisi yönteminin de uygulanacağı Çocuk Metabolizma Bilim Dalı Faz-1 Klinik Araştırmaları Merkezi kurdu.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Genetik Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Süheyl Ezgü, çocukluk çağı genetik hastalıklarının, tüm dünyada sakatlık ve ölüm nedeni olmayı sürdürdüğünü, başta gen tedavisi olmak üzere yeni tedavi yöntemlerininse dünyada hızla geliştiğini kaydetti.

Gazi Üniversitesinin gen tedavisine ilişkin önemli bir adım attığını belirten Ezgü, üniversite bünyesinde, Çocuk Metabolizma Bilim Dalı Faz-1 Klinik Araştırmaları Merkezinin kurulumunun tamamlandığını söyledi. Ezgü, söz konusu merkezin 28 Kasım’da açılışının yapılacağı bilgisini verdi.

Merkezin yeni gelişmekte olan gen tedavileri başta olmak üzere ileri tedavi yöntemleri için bir dönüm noktası oluşturduğuna dikkati çeken Ezgü, şunları aktardı:

“Bu merkezimiz, dünyada ya da ülkemizde, yeni bulunmuş ve geliştirilmiş olan gen tedavisi gibi ileri tedavilerin, ilk kez bir insanda, bir hastada ya da sağlıklı gönüllüde uygulanacağı merkez. İlk uygulama çok özellikli olduğu için bu merkezler, dünyada çok nadir olarak bulunmakta. Merkezimiz de dünyadaki nadir merkezlerden bir tanesi. Özellikleri itibarıyla ülkemizdeki ilk merkez olma özelliğinde.”

Merkezin 15-16 odasının klinik araştırmadaki hastalara ayrıldığını belirten Ezgü, içinde özel tedavilerin hazırlanmasına imkan sağlayan lokal bir eczanesinin de bulunduğunu kaydetti. Ezgü, “Hastaların çok uzun süre yatacaklarını varsaydığımızda, aylar sürebilecek yatış sırasında, öz bakımını, okul ihtiyacını, oyun ihtiyacını giderebilecek lokal odalara ve imkanlara sahip olan tek merkez.” diye konuştu.

Prof. Dr. Fatih Süheyl Ezgü, merkezin 3 farklı gen tedavisi için insanda ilk denemenin uygulanacağı merkez olarak seçildiğini söyledi.

HEDEF YERLİ GEN TEDAVİSİ

“Hedefi yerli gen tedavisi olan merkezde gelecek ay GM1 Gangliosidozis​​​​​​​ hastalığına yönelik araştırma kapsamında, beyin içerisine ameliyatsız gen tedavisi yöntemi de uygulanabilecek.” diyen Ezgü, hastalığa ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Bu hastalık, erken yaşlarda başlayan ve vücuttaki bir enzim eksikliğine bağlı olarak vücuttan atılması gerekli birtakım maddelerin, özellikle merkezi sinir sisteminde, beyin ve diğer sinir sisteminin bölümlerinde birikmesiyle oluşuyor. Maalesef ilerleyici, henüz kesin tedavisi olmayan ve hastalarımızda çok ağır merkezi sinir sistemi etkilerine yol açan, bazen ölümlerine yol açabilen bir hastalık.”

Amaçlarının yerli gen tedavisi olduğunu ifade ederek bu kapsamda Türkiye’nin köklü üniversiteleriyle de işbirliği yapacaklarını belirten Prof. Dr. Ezgü, şu ifadeleri kullandı:

“Bu merkezimizde bizim nihai hedefimiz, ülkemizde ilk kez yerli gen tedavisi başta olmak üzere ileri tedavilerin üretimini sağlamak, üretimini oluşturarak hastalarımızın kullanımına açmak olacak. Bunun için de ülkemizin çok büyük ve bu konuda deneyimli üniversiteleriyle proje bazında bir ortaklığa imza atıyoruz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.