Uluslararası Balkan Üniversitesi Akademik Başarısını Artırıyor

<strong>Uluslararası Balkan Üniversitesi Akademik Başarısını Artırıyor</strong>
Yayınlama: 10.12.2022
13
A+
A-

Üsküp’te 16 yıldır eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Balkan Üniversitesi yaptığı anlaşmalar ve oluşturduğu kadroyla uluslararası alanda akademik başarısını her geçen yıl artırıyor.

Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2006’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teveccühüyle, bir grup aydın ve entelektüel tarafından Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, Sultan Abdülhamit Han döneminde yapılan telgrafhane binasında kuruldu.

Makedonya, Türkiye, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek, Bulgaristan gibi birçok ülkeden gelen öğrencileri ve akademisyenleriyle hem çok kültürlü hem de çok devletli bir eğitim kurumu halini alan Balkan Üniversitesi, bölgenin önde gelen üniversiteleri arasında yerini aldı.

Yüzde 100 İngilizce eğitim veren üniversite, uluslararası akademik kadrosu, tam donanımlı ve yeni kampüsü, 200’den fazla uluslararası anlaşmayla Avrupa’da eğitim imkanı sunuyor. Dünya üniversitelerinin akademik başarı sıralamasını gösteren Şangay Klasmanı (Shangai Ranking) içerisinde her geçen yıl bulunduğu konumu yükselten Balkan Üniversitesi, 2017’de elde ettiği “Makedonya’nın en iyi üniversitesi” olma özelliğini devam ettiriyor.

ÇOK YÖNLÜ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRİLİYOR

Çok yönlü, sosyal sorumluluk sahibi, kültürel açıdan zengin ve uyumlu öğrenciler yetiştirmeyi misyon edinen, bölgenin teknolojik ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacak yüksek kalitede bilimsel araştırmalar üreten ve iş gücünde rekabet etmeye hazır profesyonel bireyleri yetiştirmeyi hedefleyen Uluslararası Balkan Üniversitesi, kurulduğu günden bugüne kadar Balkanların kalkınmasına ve istikrarına katkıda bulunuyor.

Yüzde 100’e varan burs imkanları, 9 fakültedeki 40’tan fazla programı ve İngilizce dil okuluyla eğitimde evrensel değerlere dayalı yenilikçi ve modern yaklaşımları benimseyen üniversite, 2021 ve 2022’de Kuzey Makedonya’da en çok tercih edilen özel üniversite oldu.

Üniversite, Rektör Mehmet Dursun Erdem liderliğindeki akademik kadrosuyla başarısını her geçen yıl geliştirmeye devam ediyor.

Rektör Mehmet Dursun Erdem, üniversitenin 8 fakülte ve 1 yüksek lisans, 40’tan fazla lisans, lisansüstü, doktora programı ve İngilizce dil okuluyla, 21. yüzyılda eğitimde evrensel değerlere dayalı, yenilikçi ve modern yaklaşımlar benimsediğini bildirdi.

YÖK TARAFINDAN TANINIRLIĞA VE DENKLİĞE SAHİP

Hem Balkanlar’dan, hem Kuzey Makedonya’dan, hem de Türkiye’den alanlarında saygın ve tecrübeli öğretim üyeleriyle oluşturdukları akademik kadro ile çağdaş, nitelikli ve kaliteli eğitim anlayışını yakalayabilmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydeden Erdem, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye ve Kuzey Makedonya’da akredite edilen bir yükseköğretim kurumu olmamızın yanında; YÖK tarafından tanınırlığa ve denkliğe sahip, ÖSYM Kılavuzunda yer alan Kuzey Makedonya’daki ilk ve tek üniversiteyiz. Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz, aldıkları rekabetçi ve uluslararası eğitimle; başta devlet kurumları olmak üzere Türkiye’deki lider kuruluşlarda, vakıflarda, yükseköğretim kurumlarında, yüksek standartlarda kariyere sahip olmuşlardır.

Kaliteli akademisyenlerin yetişmesi, bölgedeki entelektüel birikimin artması ve dünya akademi camiasına katkıda bulunmak üzere üniversite olarak 14 Hakemli Akademik dergiye ev sahipliği yapmaktayız. Buradan yetişen öğrencilerimizin başta Türkiye’de ve gittikleri diğer ülkelerde yakaladıkları başarının tesadüf olmadığı da yine kaliteli ve modern bir eğitim anlayışını sağlamaya çalışmamızdan kaynaklanıyor.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.