Sabancı Üniversitesi, Profesör Patrick Aebischer’i Ağırladı

<strong>Sabancı Üniversitesi, Profesör Patrick Aebischer’i Ağırladı</strong>
REKLAM ALANI
17.12.2022
3
A+
A-

Dünyanın en tanınan üniversitelerinden biri olan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne’de (EPFL) 2000-2016 yılları arasında rektörlük görevini yürüten Profesör Patrick Aebischer, Sabancı Üniversitesi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Sabancı Üniversitesi Altunizade Dijital Kampüs’te düzenlenen bir konferansa katılan Profesör Patrick Aebischer, “İnsanlık için bilgi tabanlı çözümlere katkıda bulunmak amacıyla çığır açan teknolojilere yatırımın teşvik edilmesinde üniversitelerin rolü” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Sabancı Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper ile Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri, akademi ve iş dünyasından temsilciler yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eski EPFL Rektörü Profesör Patrick Aebischer, İsviçre’de çok iyi üniversitelerin bulunduğunu ve dünyada önemli bir konumda olduğunu belirtti.

Fotoğraf bilgisi: Dünyanın en tanınan üniversitelerinden biri olan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne’de (EPFL) 2000-2016 yılları arasında rektörlük görevini yürüten Profesör Patrick Aebischer, Sabancı Üniversitesi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi. Profesör Patrick Aebischer’in (sağda) Sabancı Üniversitesi’de verdiği konferansta, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı (ortada), Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper ile Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri, akademi ve iş dünyasından temsilciler yer aldı.

İyi bir üniversite oluşturmak için başlangıç noktası kadar yol haritasının da çok önemli olduğunu aktaran Aebischer, şunları kaydetti:

“İşin özünde inovasyona alan açmak ve teknolojik gelişmeleri çok yakından izlemek bulunuyor. İsviçre örneğini verecek olursak, ABD’ye ve Kanada’ya kıyasla çok küçük bir yer. Ülkenin Fransızca konuşan 1,5 milyon nüfusu İstanbul’un bir semti kadar. Peki EPFL, üniversite olarak nasıl bu noktaya gelmeyi başardı? Çünkü kendilerini dünyaya açarak, özellikle de ABD ve diğer Avrupa ülkelerinden en iyi öğretim üyelerini çekmeyi başardılar, bunu da yeniliği önceliklendiren ve teşvik eden yaklaşımlarla desteklediler.

İnsanlığa daha iyi hizmet etmek için, bilimsel keşifleri öngörmemiz ve bu teknolojilerin uygulamalarını doğru politikalarla iyi bir şekilde çerçevelememiz gerekiyor. Doğru politikalar derken kastettiğim üniversitelerin gelişimlerini yönlendirmeleri için fırsat ve sorumluluklar ve teknolojinin doğru kullanımı.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.