İÜ’den Yurt Dışı Doğumlu Nüfus Oranındaki Artış Haberlerine İlişkin Açıklama

İÜ’den Yurt Dışı Doğumlu Nüfus Oranındaki Artış Haberlerine İlişkin Açıklama
REKLAM ALANI
22.12.2022
8
A+
A-

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, bir yayın organına verdiği mülakatta yurt dışı doğumlu nüfus oranındaki artışa dikkati çektiğini, ancak buradaki nüfusun sadece mültecilerden oluşmadığını bildirdi.

İÜ’nün internet sitesinde Prof. Dr. Şeker imzasıyla yayımlanan açıklamada, mülakatın içeriğinin bazı medya organlarında hatalı yansıtıldığının gözlemlendiği kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

“Sputnik Türkiye radyo kanalında TÜİK tarafından yayınlanan ‘Nüfus ve Konut Sayımı 2021’ araştırmasıyla ilgili benimle yapılan mülakatta; yurt dışı doğumlu nüfus oranındaki artışa dikkat çekilmiş, ancak buradaki nüfusun sadece mültecilerden oluşmadığı, Bulgaristan, Almanya, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan gibi ülkelerin de yer aldığı belirtilmiştir. Aynı şekilde yurt dışı doğumlu seçmen sayıları için yapılan yorumda da bu durumun geçerli olduğundan bahsedilmiştir. Söz konusu haberlerde belirtilen sayıların Türkiye’de yaşayan Suriyeli ve Afganistanlı vatandaşlık verilen göçmenlerle doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.