YÖK Başkanı Özvar’dan ‘bahar dönemi’ açıklaması

YÖK Başkanı Özvar’dan ‘bahar dönemi’ açıklaması
Yayınlama: 17.02.2023
8
A+
A-

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, üniversiteler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özvar, uzaktan eğitimin 20 Şubat itibariyle başlayacağını ve nisan ayı başında da hibrit eğitimin de değerlendirileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Özvar, üniversitelerdeki eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu. Özvar, “Türkiye’deki örgün öğrencilerin toplam yüzde 15’i ya bölgede ikamet etmekte ya da bu bölgede eğitim almaktadır. Öğrencilerimiz ve personelimiz arasında maalesef kayıplarımız bulunmaktadır. Neredeyse bütün üniversitelerimiz depremden etkilenmiş paydaşlarıyla doludur.” dedi.

Kampüslerin barınma ve ikamet anlamında önemli bir rol aldığını, tıp ve mühendislik fakültelerinden gönüllü elemanların halen bölgede çalıştığına işaret eden Özvar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bundan sonraki süreçte üniversitelerimize çok kritik roller düşmektedir. İllerin tekrar kalkınmasında üniversitelerimizin kuşkusuz önemli rolleri olacaktır.

2022-2023 bahar döneminin uzaktan eğitim ile sağlanmasına daha önce karar verilmişti. Ön lisans, lisans ve lisans üstü bölümler için bir dizi kararlar aldık.

Buna göre 20 Şubat’ta bahar dönemi başlayacak. Alınan kararlar nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitimin harlanmasıyla hibrit eğitim de değerlendirilecektir.”

Depremin etkilediği illerde bulunan bazı üniversitelerin ortak çalışmalar yapmak üzere başka üniversiteler ile eşleştirildiği bilgisini veren Özvar, “Buna göre İnönü Üniversitesi Ankara Üniversitesi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Gazi Üniversitesi ile Adıyaman Üniversitesi Atatürk Üniversitesi ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile eşleştirildi.” dedi.

Depremden etkilenen öğrencilerin uygulamalı programlarda birinci derece yakınlarının ikamet ettiği ildeki üniversitelerde özel öğrenci olabileceklerini belirten Özvar, şunları kaydetti:

“Öte yandan kayıt dondurma konusunda da bazı kolaylıklar getirilmiştir. Talep edenlerin bahar döneminde kayıtlarının dondurulması ve bu sürenin azami öğrenim süresinden düşülmemesine karar verildi.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.