YÖK ile BAE Eğitim Bakanlığı arasında işbirliği protokolü

YÖK ile BAE Eğitim Bakanlığı arasında işbirliği protokolü
REKLAM ALANI
02.09.2023
0
A+
A-

Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Erol Özvar, Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Bakanlığı ile imzalanan mutabakatla, yükseköğretim kurumları arasında akademik personel ve öğrenci değişimi gibi alanlarda işbirliğini artırmayı, telekomünikasyon, elektrik elektronik, yapay zeka gibi alanlarda işbirliği yaparak, bilimsel araştırmaları teşvik etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

YÖK ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Eğitim Bakanlığı arasındaki işbirliği protokolü, YÖK’te düzenlenen törenle imzalandı.

Özvar, imza töreninde yaptığı konuşmada, YÖK olarak, Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Bakanı Dr. Ahmad Belhoul Al Falasi ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ile BAE arasındaki ikili ilişkilerin son dönemdeki hızlı gelişiminin, her alanda işbirliğinin önemini gösterdiğine işaret eden Özvar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 19 Temmuz’da gerçekleştirdiği ziyaretin, iki ülke arasında yeni ufukların açılmasına vesile olduğunu söyledi.

İki ülke devlet başkanlarının belirlediği vizyon doğrultusunda, yükseköğretim alanında da işbirliğini güçlendirmeye yönelik somut adımlar atma kararı aldıklarını belirten Özvar, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, bugün imzaladığımız yükseköğretim alanında işbirliğine dair mutabakat muhtırası, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileriye taşınmasındaki kararlılığımızın bir yansımasıdır. Bu mutabakatla birlikte yükseköğretim kurumlarımız arasında akademik personel ve öğrenci değişimi gibi alanlarda iş birliğini artırmayı, telekomünikasyon, elektrik elektronik, yapay zeka gibi önemli yükseköğretim alanlarında işbirliği yaparak bilimsel araştırmaları teşvik etmeyi hedeflemekteyiz.”

“DİPLOMATİK FAALİYETLERİ DESTEKLEYEN KÜLTÜREL VE AKADEMİK İŞBİRLİKLERİNE ÖNEM VERMEKTEDİR”

Özvar, YÖK olarak, öncü ve yenilikçi adımlarla yükseköğretimdeki kaliteyi artırmak ve uluslararası alanda etkinliği sürdürmek amacıyla bir dizi icraatta bulunduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bugün, Birleşik Arap Emirlikleri ile imzaladığımız işbirliği anlaşmasında olduğu gibi Türkiye’nin diplomatik faaliyetlerini destekleyen kültürel ve akademik işbirliklerine büyük önem vermekteyiz. Son dönemde Özbekistan, Azerbaycan, Cezayir gibi ülkelerle gerçekleştirdiğimiz mutabakatlar ve uluslararası işbirliği protokolleriyle yükseköğretimde küresel düzeyde etkileşimi artırma amacını taşımaktayız. Ayrıca yakın zamanda İslam İşbirliği Teşkilatının önemli kuruluşlarından biri olan SESRIC ile bir işbirliği imzalayarak teşkilata üye ülkelerdeki öğrencilere, Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görme ve işbirliği yapma imkanı tanıdık. Bu sayede ülkemizin uluslararası alandaki kalkınma çabalarını daha da etkin ve verimli bir şekilde ilerletmeye devam edeceğiz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.