Muş’ta TÜBİTAK Başarısı!

Muş’ta TÜBİTAK Başarısı!
Yayınlama: 22.04.2024
A+
A-

Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulhamit Karademir’in yürütücülüğünde, Danışman Doç. Dr. Canser Kardaş’ın rehberliğinde; Doç. Dr. Ayça Kartal, Doç. Dr. Erdinç Öcal, Doç. Dr. Bünyamin Sarikaya, Doç. Dr. Fatih Yaman (Ahi Evran Üniversitesi), Dr. Sümeyra Ceyhan, Dr. Murat Ekiçi ve Dr. Özkan Saatçioğlu (Selçuk Üniversitesi) tarafından oluşturulan araştırma ekibine ait “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Kayıp Sandığı: Zamanın Ötesinden Bilinmeyen Kültürün Kalbine” adlı proje önerisi, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Özel Çağrısı” kapsamında TUBİTAK 1001 projeleri arasında desteklenmeye değer görüldü.

TÜBİTAK tarafından doğrudan desteklenmeye değer bulunan 87 proje arasına seçilen ve üç aşamadan oluşan bu projenin amacı, okul öncesi dönemde kültürel farkındalık ve okuryazarlık eğitimleri için bir çerçeve oluşturmaktır. Muş, Bitlis, Van ve Hakkari illerine ait zengin kültürel ögeleri araştırarak, ninni, tekerleme, masal gibi somut olmayan kültürel miras ögelerini keşfetmek ve öğretmenlerle birlikte çocukların bu mirasa erişimini artırmak hedeflenmektedir. Ayrıca, okul öncesi dönem çocukları için özel bir kültürel miras okuryazarlığı ölçeği geliştirilmesi planlanmaktadır.

Proje yürütücüsü ve araştırma ekibi, projenin başarılı tamamlanması için destek veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’a, ekip arkadaşlarına ve ortak kurumlara teşekkür ederek, proje sürecini heyecanla ve sabırsızlıkla beklediklerini ifade ettiler.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.