AVRUPA ÖLEBİLİR

AVRUPA ÖLEBİLİR
Yayınlama: 25.04.2024
A+
A-

Sorbonne Üniversitesi’nde Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin konuşan Macron, protestoyla karşılandı. Macron, Avrupa’nın ‘çok yavaş kaldığını’ belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 6-9 Haziran’da düzenlenecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Sorbonne Üniversitesi’nde “Avrupa” temalı konuşma yaptı. Avrupa’nın askeri açıdan yeterince iddialı olamadığını ve dünyadaki silahlanma yarışının gerisinde kaldığını söyleyen Macron, “Avrupa’mız ölümlü, ölebilir” dedi ve Avrupa’da birliğin sağlanması için mücadele çağrısı yaptı.

AA’nın aktardığına göre Macron, Rusya’nın Ukrayna savaşını kazanmamasının Avrupa’nın güvenlik “koşulu” olduğunu kaydetti ve Rusya’ya karşı “otonom gerçek bir strateji” yürütülmesi gerektiğini savundu. Öte yandan dünya genelinde artan silahlanma karşısında Avrupa’nın “çok yavaş kaldığını ve yeterince iddialı olmadığını” belirten Macron, “Güvenilir Avrupa Savunması” isimli bir konseptin inşası için Avrupalı ortakları ile harekete geçeceğini dile getirdi.

Macron ayrıca kıtanın “siber güvenlik ve siber savunma kapasitesine” sahip olmasını istediğini belirtti. Sene başında Fransa dahil Avrupa geneline yayılan çiftçi protestolarına da değinen Macron, “çiftçilerin öfkesinin Avrupa’ya karşı değil aşırı düzenlemelere yönelik” olduğunu savundu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN PROTESTO

Macron’un Sorbonne Üniversitesi’ne gelmesini protesto eden yüzlerce eylemci Pantheon Meydanı’nda toplandı. “Macron kapat çeneni, Sorbonne senin değil” sloganları atan eylemcilere karşı polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Polisin çevrelediği alanda Filistin bayrakları ve “Özgür Filistin” sloganları ile tempo tutan eylemciler İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını da protesto etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.