ÇAY BAHANE SOHBETLERİ

ÇAY BAHANE SOHBETLERİ
Yayınlama: 26.04.2024
A+
A-

Muş Alparslan Üniversitesi’nde Çay Bahane Sohbetleri’nin 3’üncü bölümünde Antik Dönemde Sekülerizm ve özellikle de Hypatia üzerine önemli değerlendirmeler yapıldı.

Konuşmacı olarak katılan Muş Alparslan Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünsal Çimen, Antik Dönemdeki sekülerizm ile Kilise’nin anti-seküler tutumu arasındaki çatışmaya odaklandı. Katolik Kilise’nin güçlenmesiyle birlikte antik bilim ve felsefenin gerilemesini, güçlenen Kilise’nin anti-seküler tutumuna bağladı. Doç. Dr. Çimen, konuyu sadece din ve bilim/felsefe çatışması olarak değil, aynı zamanda Kilise’nin anti-seküler tutumu ile antik dönemin seküler tutumu arasındaki çatışma olarak ele aldı.

Özellikle, filozof Hypatia’nın öldürülmesini bu çatışmaya dayandıran Doç. Dr. Çimen, din ve bilim/felsefe arasındaki geleneksel çatışma anlayışının ötesine geçti. Hypatia’nın trajik ölümü, güçlenen Kilise’nin anti-seküler tutumunun bir yansıması olarak ele alındı ve bu tutumun antik dönemin seküler düşüncesine olan etkisi incelendi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.