IĞDIR’INDA ARTIK BADEM BAHÇESİ VAR

IĞDIR’INDA ARTIK BADEM BAHÇESİ VAR
Yayınlama: 30.04.2024
A+
A-

Iğdır Üniversitesi Rektörü Alma, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde Bulunan Badem Bahçesinde İncelemelerde Bulundu

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma,  Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde 2019 yılında kurulan ve geçtiğimiz yıl ilk hasadını veren badem bahçesinde incelemelerde bulundu.

Iğdır Üniversitesi Rektörü, “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanındaki çalışmalarını sürdürüyor.
Bu kapsamda Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde 2019 yılında kurulan ve geçtiğimiz yıl ilk hasadını veren badem bahçesindeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.” dedi.
Çalışmaları incelemek amacıyla bahçeye bir ziyaret gerçekleştiren Rektör Alma, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM) Müdürü Doç. Dr. Ramazan Gürbüz ve badem bahçesini kuran Bahçe Bitkileri Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ersin Gülsoy ile bir araya gelerek yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

İncelemelerin ardından “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanındaki çalışmaların önemine dikkat çeken Rektör Alma, “Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde yer alan badem bahçemizin ilk hasadını geçen yıl gerçekleştirdik. Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM) ile yürüttüğümüz çalışmalar, bölgenin ekolojisine uygun badem türlerini belirlemek ve yetiştiriciliği yaygınlaştırmak adına önemli bir adım niteliğindedir. Bu çalışmalarımızın verimli bir şekilde devam edeceğine inanıyoruz ve tarımsal araştırmalarımızı daha da ileriye taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Bahçede 8 Farklı Badem Türü Ve 150 Ağaç Bulunuyor

Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde 2019 yılında badem bahçesi kurulmuştu.
İçerisinde 8 farklı badem türü bulunan bahçede, Iğdır ekolojisine adapte olabilecek çeşitlerin belirlenmesi amacıyla da önemli çalışmalar yürütülüyor.
Bölge iklimine adapte olan türlerin belirlenmesinin ardından bölgedeki yetiştiriciliğin yaygınlaştırılması da hedefler arasında yer alıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.