Üniversitelerin Temiz Enerji Üretimine Teşvik!

Üniversitelerin Temiz Enerji Üretimine Teşvik!
Yayınlama: 06.07.2024
10
A+
A-

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, sürdürülebilir, enerji verimli çevre dostu kampüsler oluşturulmasına yönelik çalışmaları kapsamında üniversitelerin kendi temiz enerjilerini üretmesini teşvik ettiklerini belirterek, bu yönde projeler üreten, çalışmalar yapan üniversiteleri kutladığını bildirdi.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, Özvar, üniversitelerin eğitim, öğretim faaliyetlerinin yanı sıra stratejik alanlarda ihtiyaç duyulan birçok konuda ürettikleri projelerle ülkeye hizmet ettiğini belirterek, enerjinin de bu alanlardan biri olduğunu vurguladı.

Üniversitelerin bilime ve topluma katkısının yanı sıra çevreye ve yeşil vatana katkısını da çok önemsediklerini belirten Özvar, şunları kaydetti:

“Yenilenebilir, yerli ve milli enerji kaynaklarının kullanımını çok değerli buluyoruz. Kendi enerjimizi üretmek ve verimli kullanmak öncelik verdiğimiz konulardan biri. Sürdürülebilir, enerji verimli çevre dostu kampüsler oluşturulmasına yönelik çalışmalarımız kapsamında üniversitelerimizin kendi temiz enerjilerini üretmesini teşvik ediyor ve bu yönde projeler üreten, çalışmalar yapan üniversitelerimizi kutluyorum.”

– ÜNİVERSİTELERE ENERJİ MALİYETLERİ AÇISINDAN TASARRUF İMKANI SAĞLIYOR

Açıklamaya göre, Türkiye’de birçok üniversite güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek Türkiye’nin yıllık elektrik üretim miktarına çevre dostu temiz enerjiyle katılım sağlıyor.

Özellikle kampüs içerisinde bulunan arazilere, bina ve otopark alanlarının üzerine yerleştirilen güneş enerjisi sistemleriyle üniversiteler artık elektrik ihtiyaçlarının bir kısmını yenilenebilir enerjiden karşılıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları çevre dostu olduğu kadar üniversitelere enerji maliyetleri açısından da tasarruf yapma imkanı tanıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi farklı kampüslerde çatı, otopark ve arazide olmak üzere 160 bin metrekare alana kurulan güneş enerjisi sistemleriyle yılda 25 milyon kilovat elektrik üretiyor. Üniversite bu rakamla ihtiyaç duyduğu elektriğin yüzde 70’ini güneş enerjisinden karşılayarak, tasarruf yapıyor.

Harran Üniversitesi ise Osmanbey Yerleşkesinde araziye kurduğu güneş enerjisi sistemiyle yıllık 9 gigawatt elektrik üretme kapasitesine ulaşarak, Tıp Fakültesi Hastanesinin enerji ihtiyacının tamamını üstleniyor.

Malatya’da İnönü Üniversitesi merkez kampüsünde, 2015’den bu yana 21 bin 177 güneş enerji paneliyle yıllık ortalama 8 milyon 700 bin kilovatsaat enerji üretimi yapan güneş enerjisi santrali, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli sağlık merkezlerinden, Turgut Özal Tıp Merkezinin elektrik ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi de 2024 Mart itibarıyla güneş enerjisiyle elektrik üretimine başladı. Üniversite binalarının çatılarına ve otopark alanlarının üzerine kurulan yıllık 2 milyon 100 bin kilovat elektrik üretmesi planlanan güneş enerji sistemleri sayesinde üniversitenin tüm elektrik ihtiyacının buradan giderilmesi planlanıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.